Sørvágsvatn, największe jezioro Wysp Owczych

Sørvágsvatn największe jezioro Wysp Owczych znane zdjęcie jeziora nad morzem

Sørvágsvatn największe jezioro Wysp Owczych znane zdjęcie jeziora nad morzem

Sørvágsvatn, największe jezioro Wysp Owczych położone jest  na wyspie Vagar.  Zdjęcie jeziora jest bardzo znane ale chyba nie każdy wie gdzie owo cudo sie znajduje.  

Leży 30 metrów nad poziomem morza, jednak urwisko ma wysokość 100 metrów stąd na zdjęciach fantastyczne złudzenie optyczne z widokiem jeziora leżącego znacznie wyżej niż poziom morza.

Najważniejsze jeziora Wysp Owczych to: Leitisvatn i Fjallavatn na Vagar, Eiðisvatn na Eysturoy, Toftavatn na Eysturoy i Sandsvatn na wyspie Sandoy.

Wszystkie nazwy wyglądają dla mnie jak przypadkowo przyciśnięte klawisze na klawiaturze, nie widzę szans na zapamiętanie!

Wyspy Owcze leżą daleko na północnym Atlantyku, na północny zachód od Szkocji, w połowie drogi między Islandią i Norwegią, jeszcze dalej niż Szetlandy. 18 wysp, długa linia brzegowa ale odległość od oceanu nigdy nie jest większa niż 5 km. Pogoda jest dość chłodna i kapryśna, delikatnie mówiąc ale, ale – porty nigdy nie zamarza i zawsze jest szansa na świeże ryby! Dla mnie to wystarczy żeby marzyć o podróży tam właśnie.

Sørvágsvatn największe jezioro Wysp Owczych Maskonury niezwykłe ptaki z Wysp Owczych

Maskonury

Wyspy Owcze są dobrze znane z rybołówstwa. Ciepły Golfsztrom w pobliżu Wysp Owczych stworzył środowisko bogate w składniki odżywcze, zwłaszcza dla wielu ptaków, które rozmnażają się tutaj i stanowią atrakcję dla ornitologów i zwykłych wielbicieli ptactwa (czyli mnie). Kolonie zabawnych maskonurów zamieszkują występy i zielone połacie na szczytach skał, a także typowe dla Wysp Owczych nurniki z dużymi białymi plamami na obu skrzydłach i krwisto czerwonymi nóżkami (równie niesamowite jak pisownia lokalnych miejscowości).

Jeszcze jedna ciekawostka: ostatnia mała krówka z Wysp Owczych zakończyła swój żywot w poprzednim stuleciu, są tu jeszcze maleńkie myszki i sporo fok. Wszystko mini i oryginalnych kształtów.

Farerzy, czyli mieszkańcy Wysp Owczych, posługują się językiem używany wyłącznie przez Farerów, ale, co pocieszające,  zrozumiałym także dla Islandczyków… Jest to jeden z  najstarszych, współczesnych języków Europy, który od ery wikingów zmienił się tylko nieznacznie. 

Gdyby ktoś, przed podróżą nad największe jezioro na Wyspach Owczych, chciał dowiedzieć się więcej, jak najwięcej o Wyspach Owczych, powinien przeczytać : 81:1. Opowieści z Wysp Owczych. Dwóch autorów poznało bodaj wszystkich mieszkańców wysp i o nich napisało. Brzmi wystarczająco zachęcająco?

Po więcej zdjęć odsyłam nafaroephoto.com

Sørvágsvatn największe jezioro Wysp Owczych odległe wyspy z oryginalną kulturą i jezykiem Sørvágsvatn największe jezioro Wysp Owczych malownicze wioski o dziwnych nazwach Sørvágsvatn największe jezioro Wysp Owczych wiski pokryte mchem Sørvágsvatn największe jezioro Wysp Owczych jezioro nad klifem Sørvágsvatn największe jezioro Wysp Owczych

Sørvágsvatn największe jezioro Wysp Owczych

Sørvágsvatn największe jezioro Wysp Owczych Sørvágsvatn największe jezioro Wysp Owczych

Dołącz

Równie Ciekawe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>